Meditace

V naši české kultuře je slovo meditace opředeno jakýmsi tajemnem a čímsi nepatřičným. Setkáváme se také s jistým strachem a obavami meditace provádět. Sami jsme si tím ve svých meditačních počátcích prošli a zjistili jsme, že jsou to pouhé předsudky.

První krásné meditační zkušenosti jsme poznali se Zdeňkem Kotvanem, který nás vedl řízenými meditacemi na různá témata a seznámil nás s budhistickými meditacemi.

Velkým obohacením pro nás bylo setkání s doc. RNDr. Ivankou Loučkovou, CSc., u které jsme absolvovali meditace všímavosti a vhledu (satipatthána-vipassaná), meditace kráčení ( čankamana), meditaci dobrotivosti (mettá), meditace všímání nádechu a výdechu (ánápáná-sati).

Nová zkušenost a velká pomoc v duchovním růstu byly meditace na rozpouštění karmických dluhů a jiných omezujících životních postojů s Evou Puklovou.

Jeden z mých nejkrásnějších zážitků byly meditace na břehu moře,  v lese a v přírodě.


Už několik let vedeme své vlastní meditační akce, kde provádíme řízené meditace i meditace ticha. Přijdte se na některý z našich kurzů podívat i Vy.


 Slovo meditace pochází z latinského "meditatio", které znamená "rozjímání". Meditace je po tisíciletí známý způsob, jak poznat svou vlastní podstatu a lépe porozumět sobě samému i světu kolem nás. Utišením své neklidné mysli a správným soustředěním pozornosti do vlastního nitra objevujeme klid, harmonii a radost, které se mohou stát nedílnou součástí každodenního života.

Meditace má blahodárné účinky na duševno, psychiku i tělo meditujícího.

Medituje se v meditační pozici ( v lotosu), na židli, v chůzi, při jídle, při práci, je to zklidnění mysli. Nenechat rozbouřit mysl, nerozčilovat se, prožívat vědomě stavy vnitřního klidu a míru. Pozorovat své myšlenky a nahrazovat ty negativní láskyplnými, klidnými až se dosáhne stav bez myšlenek.

Proč tedy meditovat ?

Meditace zlepšuje duševní i fyzické zdraví.

Klinické výzkumy ukázaly, že meditace způsobuje kromě jiného snížení krevního tlaku, zpomalení rytmu srdce, snížení rizika cévních onemocnění. Uvolnění se od stresu a únavy, relax těla i mysli a zmírnění napětí svalů má za výsledek zvýšení schopnosti regenerace našeho organismu.

Zbavení se úzkosti a deprese, dosáhnutí klidné mysli

Někteří lidé prožívají nějaký druh úzkosti či deprese. Neví přesně, co je trápí ani proč nevidí smysl ve svém životě. Je to mnohem hlubší problém než stres. Většina lidí, kteří prožívají takový stav, se začínají přejídat, pijí alkohol, berou drogy nebo takzvané antidepresiva proto, aby zapomněli na svou vnitřní prázdnotu a neštěstí. Meditace nám pomáhá překonat takové pocity a stavy, a to přirozeným způsobem.

Realizace "kdo jsem" a poznání své vnitřní hodnoty

Sri Chinmoy:

Když meditujeme, ve skutečnosti vstupujeme do ztišené či klidné, tiché mysli. Musíme si být plně vědomi příchodu myšlenek a nedovolíme žádné myšlence, aby vstoupila do naší mysli. Naše mysl by měla být naprosto tichá. Pak musíme jít hluboko dovnitř, přibližujeme se tak ke své pravé existenci. Meditace je takový stav našeho vědomí, ve kterém chce vnitřní bytost místo miliónů myšlenek jen rozmlouvat s Bohem.

Vlasta Marek:

Svět se změnil a přímo před očima se stále mění. Poprvé v historii lidstva už začínáme, díky moderním zobrazovacím metodám, vědět a vidět, co se děje v našem mozku, když myslíme, cítíme, jednáme. Zvláště v posledních deseti letech se ukázalo, že naprostá většina z toho, co jsme se o sobě, o svých emocích a o mozku učili ve škole, byly iluze a mýty. V tomto smyslu jsme, každý, komu je nad osmnáct let, znovu prvňáčci. Ve věku mobilů a informační revoluce totiž používáme stále software lovce mamutů. Je nejvyšší čas to zjistit, resetovat dosavadní způsob vnímání světa, defragmentovat hard disk a přeprogramovat se. Poprvé v historii lidstva už víme, že být šťastný (a výkonný, zdravý, úspěšný a ekologický) je nejen možné, ale při troše snahy, trpělivosti a vytrvalosti i snadné. Jak na to? Třeba pomocí jedné z mnoha forem meditace…

Každý používáme kartáček na zuby, na šaty, na vlasy, na boty - je nejvyšší čas začít používat kartáček na mysl. Je čím dál tím jasnější, že lidé, kteří pravidelně meditují, jsou chytřejší, zdravější a šťastnější. Ukazuje se, že právě tak jako už nikdo nepochybuje o prospěšnosti čištění zubů a pravidelné očisty těla, je nejvyšší čas začít pečovat o to, co je na počátku všech nápadů, ideí, objevů a individuálních i společenských změn: o mysl člověka a její programy.

Je dobré si ve svém domě určit místo, kde budete pravidelně meditovat.

Jen pro inspiraci - odzkoušené a velmi příjemné a praktické meditační posezení. Je vyrobeno z pohanky a špaldové pšenice.

 

Aktualizováno 22. 12. 2013, 23:03 uživatelem Michal Šimon